דף הבית >> שאלות ותשובות >> הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים (ADHD)
 

שאלות ותשובות בנושא הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים (ADHD)


שאלה: הילד שלנו סיים כיתה א' ולא הצליח לרכוש את הקריאה בגלל בעיות קשב וריכוז וכנראה שהוא סובל גם מליקויי למידה. בבי"ס המליצו לערוך אבחון דידקטי אבל אנחנו חושבים שכדאי להשאיר אותו שנה נוספת בכיתה א'. מה דעתך?


השיקולים להישארות שנה נוספת בכיתה א' הם רבים ויש לקחת בחשבון נתונים כמו גיל הילד ורמת התפתחותו בתחומים השונים, הסיבות לתפקודו הנמוך בשנה הנוכחית והסיכויים שהישארות שנה נוספת תועיל לילד יותר מאשר תפגע בו.

למשל, ילד צעיר בשנתון, שנעדר מהלימודים עקב מחלה או שלא היה פנוי ללמידה בגלל בעיות משפחתיות, יוכל להפיק תועלת רבה יותר מהישארות שנה נוספת.

מתוך הדברים שכתבתם נראה לי ששנה נוספת בכיתה א' לא תסייע לילד שלכם להתגבר על הקשיים שלו כיוון שמדובר בקשיים אובייקטיביים שילוו אותו גם בשנים הבאות והדבר הנכון לעשות במצב כזה הוא לאבחן את הבעיות ולבנות מסגרת תמיכה שתסייע לו להתגבר עליהן או לפחות לצמצם את השפעתן עליו.

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז זקוקים לתמיכה מקצועית בבית הספר ובבית כל שיוכלו להפיק תועלת מתהליכי למידה למרות בעיית הקשב והריכוז.

ילדים עם ליקויי למידה זקוקים לתכנית לימודים אישית המותאמת לצרכים שלהם כדי שיוכלו להשתמש בכישורים הטובים שלהם בכדי לרכוש את הקריאה והכתיבה. ישנן דרכים שונות להוראת הקריאה וניתן להתאים את הדרך הנכונה לילד המסוים ובכך לקדם אותו בתהליך.

הישארות שנה נוספת או מעבר לבית ספר אחר לא יעזו לילד ואולי רק יגבירו את התסכול ואת החוויה של אי הצלחה.

הייתי ממליץ לכם לערוך את האבחון הדידקטי לילד ואז להיפגש עם פסיכולוג בית הספר ולבקש ממנו להציע תכנית כוללת ומפורטת שתוכל לקדם את הילד. התגייסות שלכם לצד התגייסות של המערך התומך בבית הספר היא הדרך הנכונה לקידומו של ילדכם.
שאלה: הבן שלנו סיים כיתה ה' והוא מטופל כבר שנתיים בריטלין עם תוצאות טובות מאוד. למען האמת נראה לנו שההשפעה המועילה של התרופה הייתה גם בשעות אחה"צ ולא רק בבית הספר. הבעיה היא שבחופש הוא לא מקבל את הריטלין וחוסר השקט שלו משגע את כל הבית. האם היית ממליץ לתת לו ריטלין גם בחופשה?

ככל שידוע ההשפעה הכימית של הריטלין פגה לאחר כארבע שעות כך שיתכן מאוד שבתקופת הלימודים היו גורמים אחרים שהביאו לשקט הנפשי וההתנהגותי של ילדכם בשעות אחה"צ. יתכן והמסגרת המובנית בתקופת הלימודים סייעה לו להתארגן ולתפקד בצורה טובה יותר, יתכן גם שהשיפור בתפקוד בעקבות הריטלין שיפר את הדימוי העצמי של הילד ואיפשר לו להחזיק את עצמו גם בשעות אחה"צ. בתקופת החופש, כאשר לילד אין מסגרת מארגנת קשה לו יותר להתמודד עם קשיי הריכוז וחוסר השקט שלו ולכן הוא "משגע את כל הבית". הייתי ממליץ לכם לנסות ולבנות "תכנית תעסוקתית" לתקופת הקיץ כך שהילד ידע מראש מה מתוכנן לו בכל יום ולהשתדל לא להשאיר ימים פנויים ללא תעסוקה או לשנות תכניות באופן מפתיע. לגבי האפשרות של המשך הטיפול התרופתי הייתי מציע לכם להתייעץ עם הרופא שאצלו אתם עושים את המעקב התרופתי. רוב הילדים לא נזקקים לריטלין בתקופת החופש ויתכן מאוד שגם ילדכם יוכל להתמודד טוב יותר עם הדברים עם מעט סיוע מצידכם.שאלה: הבן שלי סובל מהפרעת קשב וריכוז והרופא המליץ לתת לו ריטלין. האם יש תרופות טבעיות לטיפול בבעיה והאם השימוש בריטלין לא יכול להיות מסוכן?

הידע הקיים היום בנושא הפרעות קשב וריכוז מצביע על קיומו של ליקוי נוירולוגי והטיפול היעיל ביותר והפשוט ביותר הוא הריטלין (או תרופות מקבילות לריטלין). מנגנון הפעולה של הריטלין אינו מנגנון הרגעה (כפי שבטעות חושבים רבים) אלא זוהי תרופה מעוררת שנועדה לעורר אזורים במוח האחראים על וויסות ושליטה.
השימוש בריטלין נבחן לאורך שנים רבות ובאוכלוסיה של מליוני ילדים ומבוגרים בעולם וברוב המקרים הוא נמצא כפתרון טוב לבעיה.

חלק מהילדים מגיבים בתופעות לוואי קלות שחולפות עם הזמן, כמו ירידה בתאבון, כאבי בטן, כאבי ראש וסחרחורות. במקרים נדירים יותר ישנן תגובות חריפות יותר שנעלמות עם הפסקת הטיפול.

כמו כל שימוש בתרופה גם השימוש בריטלין מחייב הוראה של רופא- נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים ? ומחייב בדיקות מקדימות הכוללות בד"כ תפקודי כבד וכליות.
אם הטיפול נעשה בצורה מבוקרת ובליווי רפואי מתאים אין חשש מפני סיכון מיותר.
לגבי האפשרות לטיפולים "טבעיים" ? ככל הידוע לי ישנם בשוק החופשי חברות רבות המנסות לשווק "תרופות פלא" אך שום תרופה לא הוכיחה את עצמה במחקר מבוקר ורציני ובוודאי לא ברמת בטחון כמו זו של הריטלין.שאלה: יש לי בן שעולה לכיתה ד', בסוף שנת הלימודים הקודמת הודיעה לנו המחנכת שאנחנו חייבים לתת לילד ריטלין בגלל בעיות קשב וריכוז שיש לו. אני חושש לתת לו תרופות ומעדיף שהוא יתגבר על הבעיות שלו בכוחות עצמו.

אני זוכר את עצמי כילד שאהב להשתולל ובכל זאת התפתחתי יפה וכיום אני עובד כאיש שיווק ומצליח מאוד בעבודתי. לדעתי, זו בעיה זמנית והיא תחלוף כשהילד יתבגר. האם אני צודק?

בעשרים השנים האחרונות ישנה התפתחות מרשימה בהבנה שלנו את הגורמים להפרעת קשב וריכוז (ADHD ) וביכולת לסייע לילדים הסובלים מהפרעה זו.

אז לפני שנתחיל לחלק תרופות לכל ילד או במקום להתעלם מקשיים אמיתיים של הילד, נעשה קצת סדר בעניין ונציג מספר עובדות שיעזרו לנו להבין טוב יותר את הנושא.

- הפרעת קשב וריכוז נפוצה בקרב ילדים (המחקרים מצביעים על 4-15% ) אך בניגוד לדעה המקובלת זו אינה בעיה של ילדים בלבד והיא לא חולפת עם הזמן. גם מתבגרים ומבוגרים סובלים מהפרעה בקשב וריכוז אלא שלמבוגרים יש יכולת לארגן את חייהם כך שהבעיה מפריעה פחות או אפילו הופכת ליתרון מסוים.

- המחקר העדכני מצביע על שלושה גורמים עיקריים להפרעה : פגיעה מוחית מזערית במהלך ההריון או הלידה (שימוש באלכוהול, סמים, או חשיפה לרמות גבוהות של עופרת) , פעילות נמוכה באזורים מסוימים במוח (אזורים האחראים על שליטה על ההתנהגות, וויסות תגובות, קשב וריכוז) והגורם השלישי הוא התורשה (המחקר מראה שגורמים גנטיים תורמים להתבטאות הליקוי יותר מאשר גורמים סביבתיים). כלומר זו בעיה אובייקטיבית בדיוק כמו ליקוי בראייה או בשמיעה ואין כאן עניין של עצלנות או חוסר מוטיבציה של הילד.

- בכדי לאבחן ילד יש צורך בסדרה של בדיקות הנערכות ע"י פסיכולוג או פסיכיאטר ילדים ומחייבות קבלת מידע על ההתפתחות של הילד, תפקודו בבית ובמסגרת החינוכית ושלילת בעיות רגשיות או אחרות היכולות להסביר את התנהגותו של הילד.

- הפרעת קשב וריכוז מורכבת מחמש בעיות עיקריות : קושי ביכולת השליטה בהתנהגות (אימפולסיביות), ליקוי בקשב ובריכוז, קושי בהפעלת עכבות ופעילות יתר, קשיים במילוי כללים והוראות וחוסר עקביות באופן התגובה למצבים או משימות.

- למחנכת אין סמכות להמליץ על טיפול תרופתי אך מחנכת טובה ורגישה תוכל להמליץ להורים להתחיל בתהליך של אבחון בכדי לזהות את מקור הבעיה של הילד ובסופו של התהליך יוכל הנוירולוג או פסיכיאטר ילדים להמליץ על טיפול תרופתי.

- ריטלין זו תרופה נפוצה מאוד בעולם וניתנת כבר עשרות שנים, עם מעקב מחקרי רחב. כמו כל תרופה, גם לריטלין יש תופעות לוואי המופיעות אצל חלק קטן מהמשתמשים ולכן אין לקחת תרופה זו ללא המלצה מרופא. רוב הילדים והמבוגרים שנוטלים ריטלין מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם.

- ריטלין לא גורם לעיכוב בהתפתחות ולא גורם לדיכאון. יש אמנם ירידה בתיאבון בעת נטילת התרופה אך רוב הילדים משלימים את החסר בשעות ובימים בהם הם לא נוטלים את התרופה. "הדיכאון" שנראה אצל הילד נובע לרוב בגלל הירידה בתנועתיות היתר. רוב הילדים שמחים לגלות שהם מצליחים להתרכז ולסיים משימות שהתחילו ושהם מקבלים תגובות אוהדות ומעודדות מהסביבה.

- ריטלין היא התרופה הנפוצה והמוכרת יותר אך זו אינה תרופת פלא. לצד הטיפול התרופתי חשוב מאוד לשלב טיפול חינוכי ובמקרה הצורך גם טיפול נפשי. המחקר והניסיון הקליני מראים שטיפול משולב המתייחס למימדים השונים של הילד - הוא הטיפול היעיל ביותר לבעיה.

זיכרו, אבחון נכון של הבעיה הוא חלק חשוב בפיתרון, ישנן פעולות רבות שניתן לעשות בבית ובבית הספר בכדי להקל על הילד ולעזור לו להתמודד עם הקשיים שלו - יעוץ נכון יוכל לפתוח בפניכם אפשרויות אלו. אל תהססו לשאול את איש המקצוע לגבי הכשרתו המקצועית וניסיונו בתחום לפני שאתם שוללים את דבריו או נענים להצעותיו.


 

 

  מכון בקשר  ת.ד. 8795, קריית שמונה  טל. 04-6959208 נייד: 050-5761651   E-mail: michael@bekesher.com      www.bekesher.com

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים