דף הבית >> שאלות ותשובות >> טיפול פסיכולוגי
 

שאלות ותשובות בנושא טיפול פסיכולוגי

שאלה: התחלתי טיפול פרטי ואני מתקשה לעמוד בהוצאות הכספיות הכרוכות בו. הייתי רוצה לעבור למסגרת ציבורית אבל אני לא יודע איך להגיד זאת למטפלת שלי בלי לפגוע בה. מה היית מציע לי לעשות?


בשבוע שעבר התייחסתי לשאלה דומה לגבי שיקולים בבחירת מסגרת הטיפול לפני שמתחילים בטיפול. לכן אתייחס רק לחלק הנוגע ליחסים בין המטופל והמטפלת.
מטפלת טובה מספיק אמורה להתגבר על חוויית הפגיעה ? אם היא קיימת בכלל ? ולעזור למטופל בכל עניין שהוא מעלה.

במהלך הטיפול עלולים להתפתח קשיים שונים שיפריעו למהלכו והדבר הנכון ביותר לעשות הוא לברר את הקושי ורק אח"כ להעלות אפשרויות לפתרון. כמו בחיים גם בטיפול הקושי החיצוני יכול להעיד על קיומו של קושי פנימי והתייחסות למציאות החיצונית בלבד עלולה לפספס את הנקודה החשובה יותר.
לשאלתך, שוב ההצעה שלי היא לבחון את הנושא עם המטפלת ולא להימנע והתמודדות עם הקושי. אחת השאלות שהייתי מציע לך לשאול את עצמך היא: מדוע אינך סומך על המטפלת שתוכל להתמודד עם הבעיה שלך, להתגבר על הקושי של ולהציע לך אפשרויות להקלה בקושי?.
לעניין הקונקרטי יתכן ותגלה שישנן אפשרויות שונות כמו הנחה או פריסת התשלום שיאפשרו את המשך התהליך במסגרת שבה הוא התחיל.
אם בכל זאת תחליט לסיים את הטיפול ולעבור למסגרת ציבורית אני בטוח שהמטפלת תסייע לך למצוא את המסגרת המתאימה ואף תעביר את התרשמותה והמלצותיה למטפל החדש שתבחר (כמובן שהיא תוכל לעשות זאת רק אם אתה תיתן את הסכמתך לכך).
שאלה: הייתי בטיפול ובאחת הפגישות המטפל ענה לטלפון שצלצל בחדר. אמנם הוא התנצל על ההפרעה אבל אני נעלבתי ומאז לא חזרתי אליו לטיפול. רציתי לשאול האם זה מקובל והאם התגובה שלי לא הייתה מוגזמת ?

התנהגות זו מצד המטפל לא רק שאינה מקובלת וסותרת את רוח הקוד האתי של הפסיכולוגים היא בעניי לא מנומסת ואמורה להעליב את המטפל יותר מאשר את המטופל.

תנאי בסיסי לטיפול הוא הפניות של המטפל והנוכחות המלאה שלו למען המטופל. המטפל אמור לנטרל כל הפרעה למהלך הפגישה ולא מדובר רק בהפרעות במובן הפיזי אלא גם "הסחות" במובן הנפשי של המטפל. כל מטפל לומד לנטרל מחשבות אישיות ולשלוט ברגשות האישיים שלו העולים במהלך הטיפול ולהתרכז בצרכים של המטופל.
לצערי, התנהגות כזו מופיעה יותר במסגרות ציבוריות ופחות בקליניקה הפרטית, אך ללא ספק היא אינה מקובלת ולטעמי לא מכבדת את המטפל.

לגבי התגובה שלך, יתכן והיא נובעת מרגישות יתר לנושא והייתי ממליץ לך לשוחח עם המטפל על הרגשתך ולהשתמש באירוע כמנוף לטיפול. בלי קשר לאחריות המלאה שהמטפל צריך לקחת על עצמו בעניין זה ולהימנע מכך בעתיד.

אם החלטת לסיים את הטיפול בעקבות האירוע, תוכל בוודאי למצוא מטפלים רבים אחרים שיהיו רגישים ומנומסים יותר ובעניי גם מקצועיים יותר שידעו לפנות עצמם בשעת הטיפול לצרכים שלך ולא להתעסק בצרכים של עצמם.
שאלה: אני נמצאת בטיפול פסיכולוגי למעלה משנה והמטפלת שלי מאוד טובה אליי ועוזרת לי מאוד. מסקרן אותי לדעת יותר פרטים עליה ואפילו שאלתי אותה אם היא נשואה ואם יש לה ילדים אך היא סירבה לענות לי ואני מרגישה שנפגעתי מהתשובה שלה. האם לדעתך הרצון שלי לדעת פרטים על חייה האישיים הוא מוזר או בעייתי?

הרצון שלך לדעת יותר על חייה האישיים של המטפלת שלך אינו מוזר ובוודאי שאינו בעייתי. לטעמי הוא מעיד בין היתר על התפתחות בטיפול ויכול לשמש מנוף להתקדמות נוספת בתהליך הטיפולי.
אנו מורגלים ליחסים שבהם שני השותפים לקשר חושפים את עצמם במידה כזו או אחרת, ובטיפול המטופל חושף את עצמו והמטפל נמנע מחשיפה ולכן עולה גם סקרנות טבעית לדעת יותר על האדם שיושב לצידינו.

מעבר לסקרנות יש כאן פוטנציאל להתפתחות של התהליך הטיפולי לכיוונים שונים. תחילה הייתי מתייחס לעובדה שלאחר שנה של עבודה משותפת את רואה בקיומו של אדם נוסף בחדר ואפשר לשאול מדוע הנושא לא עלה עד לשלב זה?

יתכן ואת מדמיינת לעצמך כיצד נראים חייה הפרטיים של המטפלת ובעצם דרך הפנטזיות שלך עליה אפשר ללמוד על החוויה שלך את עצמך. אם המטפלת תחשוף את המידע המציאותי אתן תאבדו את האפשרות לגלות עוד חלקים של עצמך ואז אולי תספקי את הסקרנות שלך אך תפסידי דברים אחרים חשובים יותר.
ככל שהמטפלת שלך תישאר יותר עמומה, ככל שתדעי פחות פרטים מציאותיים עליה כך תוכלי להשליך עליה את הפנטזיות והמשאלות שלך לגבי עצמך.

העובדה שאת מרגישה פגועה מתגובתה של המטפלת מצביעה על כך שיש עוד על מה לעבוד בטיפול. כיוון שאמרת שהיא מאוד טובה אלייך אני מניח שלא הייתה לה כוונה לפגוע בך ושאם תשוחחי איתה על הרגשתך היא תשמח לעזור לך להבין מדוע נפגעת וההבנה הזו תסייע לך גם בקשרים אחרים בחייך בהם, אני משער, את מוצאת עצמך במצבים דומים.

המלצתי אלייך היא לשתף את המטפלת בהרגשתך, נראה לי שהיא פועלת נכון (אם יורשה לי לחוות דעה עליה) והיא תדע להשתמש במידע הזה כדי לקדם אותך בתהליך החיובי שאת עושה.
שאלה: אני בטיפול פסיכולוגי מספר חודשים ועדיין לא מרגישה טוב. האם היית ממליץ לי להפסיק את הטיפול ולחפש מטפלת אחרת?

אין ספק שאת נמצאת בפרשת דרכים בטיפול וההתלבטות שלך יכולה להעיד על אומץ ונחישות לעשות שינוי או על דפוס התמודדות עם קשיים שמעודד בריחה ממצבים מתסכלים.

מכיוון שלא פירטת לגבי הבעיה שאיתה הגעת לטיפול אנסה להשיב לך ברמה כללית.

אני מעודד כל מטופל לשאול שאלות, גם אם הן מביכות (אותו או את המטפל) ולבחון את יעילות הטיפול בכל שלב. ישנם מקרים של חוסר התאמה בין המטפל למטופל או מקרים בהם תתאים יותר שיטת טיפול אחרת ורצוי לאבחן זאת ולעשות את השינוי. אם את מתקשה לשאול את המטפלת שלך בצורה ישירה, תוכלי לכתוב את מחשבותייך במכתב ומסור אותו למטפלת שתייחס לדברים בפגישתכם הבאה.


בתהליך הבדיקה יתכן ויתברר שהבעיה שאת מעלה היא בעצב המוקד של הטיפול שלך. כלומר, הקושי שלך הוא צורת התקשורת שלך עם אנשים ודפוסי יצירת הקשר שלך. ובעצם המצב אליו הגעת בטיפול יכול להיות הזדמנות מצוינת לבחון ולטפל בבעיה עצמה. הטיפול יוכל לספק לך הזדמנות לחוות את הדברים בצורה מוחשית וחווייתית בתוך מסגרת של קשר מוגן ובטוח יותר מאשר במציאות החיצונית.
במקרה כזה אם תסיימי את הטיפול ותעברי למטפלת אחרת את עלולה למצוא את עצמך אחרי מספר חודשים במצב דומה ושוב תשקלי לברוח מהטיול.

לכן הצעתי אלייך היא לפתוח את הנושא עם המטפלת שלך ולראות לאן יובילו הדברים. יש לי הרגשה שיש בך את האומץ והכוחות להתמודד בצורה חיובית עם השאלה ואני נוטה להאמין שגם תגיעי לתשובות הנכונות לך.

 

 

  מכון בקשר  ת.ד. 8795, קריית שמונה  טל. 04-6959208 נייד: 050-5761651   E-mail: michael@bekesher.com      www.bekesher.com

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים