דף הבית >> שאלות ותשובות >> ליקויי למידה
 

שאלות ותשובות בנושא ליקויי למידה

שאלה : הילדה שלי מגלה קשיים בלמידה ובית הספר מבקש מאיתנו לערוך לה אבחון פסיכולוגי. הבעיה היא שאני לא מסכימה שהמידע על הילדה יסתובב בין המורים מה גם שאני רוצה לקבל לידיי את תוצאות האבחון לפני שבית הספר מחליט מה לעשות עם הילדה. השאלה היא האם יש לי זכות לקבל את הדו"ח הפסיכולוגי גם אם הוא נעשה בשירות הפסיכולוגי ולא באופן פרטי והאם אני יכולה להחליט למי להראות את תוצאות האבחון?. אציין רק שבית הספר מבקש להחתים אותי על טופס ויתור סודיות לפני עריכת האבחון
.

החוק מחייב את הפסיכולוג (כמו גם את הרופא) למסור להורים את כל המידע על הילד שלהם ומכאן שיש לכם זכות, ועל הפסיכולוג מוטלת החובה, למסור לכם את כל המידע שהתקבל על הילדה שלכם ? כולל דו"ח האבחון הפסיכולוגי.

חוק זה תקף גם לגבי השירות הפסיכולוגי החינוכי ואני בטוח שאם תבקשי את הדו"ח ? תקבלי אותו ללא קושי.

לגבי ויתור הסודיות, יש לך האפשרות להגביל את תפוצת המידע ואם מציגים לך טופס סטנדרטי ? תוכלי תמיד להוסיף בכתב יד שההסכמה שלך מוגבלת רק לגורמים אותם תצייני בטופס.

אבל נדמה לי שבזה לא מסתיים העניין. השאלה שלך מצביעה על חשדנות ואולי חוסר אמון במערכת החינוכית וזה מצער מאוד.

הייתי מציע לך לבדוק עם עצמך ואח"כ עם צוות בית הספר, מדוע עולה החשש הזה וכיצד ניתן להרגיע ולשפר את היחסים בינך לבין צוות בית הספר.

הורים רבים מבקשים להסתיר מידע מבית הספר וכך בעצם פוגעים ביכולת של הצוות לסייע לילד ולתת לו את התנאים המתאימים להתפתחות תקינה.

הסיבות להסתרה נובעות ברובן מחרדה או מחוסר ידע לגבי השימוש שיעשה במידע. מניסיוני בעבודה עם הורים ? כאשר איש המקצוע מזהה את החרדה ומרגיע ובנוסף נותן להורים את המידע הנחוץ בד"כ ההתנגדות יורדת וההורים שמחים לשתף פעולה ולאפשר מתן סיוע לילד.
הבסיס לשיתוף הפעולה הוא מערכת יחסים המבוססת על אמון וכבוד הדדי. אם ההורים מרגישים שאיש המקצוע מדבר בשפה לא מובנת להם או משדר להם שהוא מבין את הילד טוב יותר מהם ? סביר להניח שההתנגדות שלהם תגבר.

מתן מידע מלא, בשפה מובנת ו"בגובה העניים" מאפשר להורים להגביר את שיתוף הפעולה.
זכרו, האבחון הפסיכולוגי נועד לזהות את הכוחות ואת מקורות הקושי של הילד ואין בהסכמה לאבחון מתן הסכמה לטיפול.

הצעתי אלייך היא להיפגש עם המחנכת, היועצת ופסיכולוג בית הספר, ללבן את החרדות שלכם כהורים ולאפשר את האבחון. לאחר קבלת התוצאות, שבו עם הצוות פעם נוספת ושוחחו על הדרכים המתאימות לסייע לילדה שלכם.
שאלה: הבן שלנו לומד בכיתה ט' ובית הספר הציע לנו לערוך לו אבחון דידקטי. בחיפושינו אחר מאבחנים מצאנו פערים במחיר ובמושגים השונים שכל אחד מהם זרק לאוויר. אבחון דידקטי, פסיכו דידקטי, דידקטי רגשי ואפילו שמענו על אבחון לקבלת הקלות לבחינות הבגרות. האם תוכל לעשות לנו מעט סדר בעניין?

הבעיה שאתם מעלים מוכרת ונפוצה, לצערי, ואתם לא לבד בבלבול הגדול. אנסה לעשות מעט סדר למען כולם.

האבחון הדידקטי נועד לבחון את רמת התפקוד של הילד במיומנויות היסוד ולמפות את אסטרטגיות הלמידה שלו כך שתתקבל תמונה של הכישורים התקינים והלקויים של התלמיד. במהלך האבחון נבדקים ערוצי שונים כמו הערוץ החזותי, השמיעתי, המוטורי וכן מדדי קשב וריכוז.

תוצאות האבחון יובילו לגיבוש תכנית פעולה שתאפשר לתלמיד למצות את הפוטנציאל השכלי שלו דרך שיטות הוראה מתאימות, תרגול וגם התאמת דרכי היבחנות.

האבחון הפסיכו דידקטי נערך ע"י פסיכולוג חינוכי מומחה, ומשלב בתוכו גם מרכיבים מהאבחון הדידקטי וגם מרכיבים מהאבחון הפסיכולוגי. אבחון זה נועד לצורך בחינה מעמיקה יותר של הכישורים הקוגניטיביים של התלמיד ולצורך מתן המלצות להתאמות בדרגה גבוהה. חשוב לציין שלא כל תלמיד נזקק לאבחון הפסיכו דידקטי וכמובן שיש לכך גם השלכה לגביי עלות האבחון.

מעבר לשתי האפשרויות שציינתי אין סוגי אבחון נוספים בתחום הזה וכל ניסיון לזרוק לחלל האוויר מושגים שונים ומשונים צריך להעלות ספקות לגבי מקצועיות האדם אליו פניתם.

לשאלת הפער במחירים בין המאבחנים השונים, חשוב לבדוק מי עורך את האבחון לילד ומה רמת המקצועיות שלו. במקומות מסוימים יפגוש את הילד סטודנט או מתמחה שעלות העסקתו נמוכה יותר וכך ניתן להוזיל את המחיר שמשלם הלקוח. המלצתי אליכם היא לשאול ולברר מי עורך את האבחון ומה הכשרתו.

נקודה נוספת, אבחון טוב ומקצועי חייב לכלול איסוף מידע מההורים ומבית הספר כדי לברר את הצורך באבחון וכדי לזהות את הנקודות עליהן חשוב לשים דגש במהלך הבדיקה. האבחון הדידקטי אינו המענה היחיד שניתן להציע לכם, ברור טוב של מהות הבעיה יכול לחסוך לכם אבחון מיותר.

הסימן הבולט ביותר לזיהוי ליקויי למידה הוא פער בין היכולות של הילד כפי שהן מתבטאות במהלך השעורים לבין התפקוד שלו בפועל במבחנים ובעבודות. למשל תלמיד עם יכולת הבנה גבוהה וידע כללי רחב שמתקשה לכתוב עבודות , או תלמיד שמתקשה לענות לשאלות כתובות אך בשיחה בע"פ מראה הבנה של החומר שנלמד.


כיוון אבחנתי נוסף שיכול להסביר פערים בתפקודים השונים של התלמיד הוא קיומה של הפרעה בקשב וריכוז. לצורך ברור כיוון זה חשוב להיבדק ע"י נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים ונוער.

לרוב, ההפניה לנוירולוג תעשה לאחר האבחון הפסיכולוגי כאשר נראה שהבסיס לקשייו של הילד הוא נוירולוגי בעיקרו.

האבחון הנוירולוגי כולל קבלת מידע מההורים ומבית הספר, שיחה עם ההורים והילד וכן סידרה של בדיקות לא חודרניות המנסות לברר קיומם של סימנים נוירולוגים נוספים המופיעים לרוב יחד עם הפרעות קשב וריכוז. לעיתים יפנה הנוירולוג את הילד לבדיקה ממוחשבת לחיזוק האבחנה המשוערת. בדיקה זו מאוד פשוטה ונעימה לילד, דומה למשחק מחשב פשוט, ותוצאותיה יכולים לחזק או להפריך את הכיוון האבחנתי.


לסיכום, האבחון הדידקטי הוא רק חלק ממערך שלם של בדיקות ובירורים שנדרשים בכדי להבין את מהות ומקורות הקשיים של התלמיד ובכדי להציע דרכי טיפול שיסייעו לתלמיד לממש את יכולותיו הלימודיים. נכון שיש הרואים באבחון הדידקטי אמצעי להשגת הקלות בבחינות הבגרות אך ללא הבנה של הקשיים של התלמיד גם תוספת זמן בבחינה לא תועיל.

אל תתנו למושגים המקצועיים לבלבל אתכם וכמו צרכנים טובים אל תהססו לדרוש ולקבל את המידע בצורה ברורה ומובנת לכם כי רק כך תוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה.
שאלה: הוצע לנו לערוך אבחון משולב לבן שלנו. יש לו קשיים בלימודים ויועצת בית הספר הציעה לנו לבדוק אם יש לו ליקויי למידה. השאלה היא האם אפשר להסתפק באבחון דידקטי ומדוע יש צורך גם באבחון הפסיכולוגי שמן הסתם מייקר את העלויות?

רבים פונים אליי בבקשה לערוך אבחון פסיכו דידקטי לצורך התאמת דרכי היבחנות בבית הספר ובמהלך ההערכה הראשונית מתברר שאין צורך באבחון הפסיכולוגי ולעיתים מתברר גם שהאבחון הדידקטי אינו נחוץ כיוון שהאבחון הראשוני לא היה נכון.

אנסה לעשות מעט סדר בדברים. בשנים האחרונות עלה מספר התלמידים "הסובלים מליקויי למידה" בארץ והגיע לאחוזים שלא נצפו במדינות אחרות בעולם המערבי. הסיבה המרכזית לתופעה היא מדיניות משרד החינוך המאפשרת התאמות בבחינות (במילים אחרות "הקלות" בבחינות) כמעט לכל מי שמציג אבחון "המצדיק" את מתן ההתאמות.
לאחרונה, בעקבות ביקורת שעלתה מכיוונים שונים, יש הקפדה על הנושא ובכל מחוז קיימות ועדות מיוחדות הבודקות את נחיצות ההתאמות.
במקרים הקשים במיוחד, בהם יש צורך בהתאמות מדרגה גבוהה יש צורך באבחון הפסיכולוגי כדי לאשר את מתן ההתאמות. במקרים הפחות מורכבים אפשר להסתפק באבחון דידקטי ובהמלצת המועצה הפדגוגית של בית הספר.

מעבר לעניין הטכני והפורמאלי, חשוב להבין שאבחון ליקויי הלמידה נועד קודם כל לאבחן את מקור הקשיים של התלמיד ולהציע תכנית חינוכית שתאפשר לתלמיד למצות את יכולותיו הלימודיות והחלק של ההתאמות בבחינות הוא החלק האחרון בתכנית ולא בהכרח החלק החשוב שבה.
מכאן שההערכה הפסיכולוגית, שלא חייבת להיעשות רק ע"י אבחון פורמאלי, חשובה מאוד להבנת הקשיים של התלמיד ולבניית תכנית העבודה המתאימה.
חשוב לדעת שלא כל קושי לימודי נובע מליקויי למידה ולמשל, מתן תוספת זמן בבחינה, לא תסייע בהכרח לתלמיד הסובל מחרדת מבחנים.

ההצעה שלי אליכם היא, אם קיים חשש לקיומם של ליקויי למידה בקשו לערוך תחילה את האבחון הדידקטי וע"פ ממצאי האבחון ניתן יהיה לשקול אם יש צורך בתוספת של החלק הפסיכולוגי.

לגבי העלויות של האבחון זה נכון שהתוספת של האבחון הפסיכולוגי כרוכה בתוספת תשלום של כ- 30% אך בחלק מהמקרים ניתן לעשות את החלק הפסיכולוגי דרך השרות הפסיכולוגי החינוכי ללא תשלום. בבתי ספר בהם ניתן שרות פסיכולוגי באמצעות הרשות המקומית כדאי לנסות לבקש שהחלק הזה באבחון יבוצע ע"י פסיכולוג בית הספר.
שאלה: הבת שלנו נמצאת בטיפול פסיכולוגי ולפני תחילת הטיפול נערך לה אבחון פסיכולוגי מקיף. האם האבחון הזה יכול לשמש אותה לצורך התאמות בבחינות הבגרות?

במידה והפסיכולוג שערך את האבחון הוא פסיכולוג חינוכי מומחה וממצאי האבחון מצביעים על קיומם של ליקויי למידה, ניתן להשתמש באבחון לצורך קבלת ההתאמות. פסיכולוג בעל הסמכה קלינית בלבד (או כל הסמכה אחרת) אינו רשאי להמליץ על מתן התאמות בדרכי היבחנות (כמו גם לצורך השמה של תלמיד למסגרת של חינוך מיוחד) ורק המלצות של פסיכולוג חינוכי מומחה קבילות לעניין זה.


 

  מכון בקשר  ת.ד. 8795, קריית שמונה  טל. 04-6959208 נייד: 050-5761651   E-mail: michael@bekesher.com      www.bekesher.com

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים