דף הבית >> מאמרים וכתבות >> מערכת אבחון BRC
 

מכון בקשר בהנהלת מיכאל יעקובי-פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה, מביא לאזור הצפון באופן בלעדי את מערכת האבחונים הראשונה מסוגה בעולם של חברת Brain Resource (BRC). המערכת מספקת מידע אינטגרטיבי חסר תקדים לגבי תפקודי מוח ותפקודים קוגניטיביים, באמצעות בטריית מבחנים ממוחשבת הראשונה מסוגה בעולם. המערכת מופעלת כבר היום במקומות רבים ברחבי העולם: בארה"ב, אוסטרליה, אירופה ודרום אפריקה, ומהווה כלי עזר אובייקטיבי ובאיכות גבוהה לאבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD) וליקויי למידה.

השימוש ב-BRC בארץ הולך ותופס תאוצה. המערכת נכנסה לשימוש במרפאות הקשב והריכוז של בתי החולים תל השומר ורמב"ם, ומרכזים ארציים נוספים להפרעת קשב וריכוז מגלים במערכת הייחודית עניין רב. לפני כחודש התקיימה פגישה בין נציגי BRC לבין הנהלת ניצן הארצית, בהשתתפות מנהלי המרפאות הפסיכיאטריות לילדים ונוער מכל הארץ, והוחלט לעשות שימוש במערכת ה- BRC כחלק מהאבחון הדידקטי שנעשה בעמותת ניצן. ד"ר מירי כץ פסיכיאטרית ילדים, מנהלת מרפאת הילדים בבית החולים תל השומר, מנהלת מחקר השוואתי מקיף הבוחן את מאפייני הפרעת הקשב והריכוז של ילדים מישראל לעומת בסיס הנתונים העולמי. היא מציינת כי: "התמיכה שמספקת מערכת ה-BRC לקלינאים לצורך אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז היא חסרת תקדים. נתוני הדוח המתקבל ב-BRC מאפשרים את מיקוד הטיפול בבעיות הספציפיות של המטופל ובחינת האופציות הטיפוליות אשר יענו באופן הטוב ביותר על צרכיו".
גם באזור הצפון הולכת וגדלה ההכרה ביתרונות השימוש ב-BRC. ד"ר אילנה פרבשטיין ממרפאת הילדים ונוער בצפת, נמצאת בתהליך מו"מ מתקדם עם מר יעקובי להכנסת השימוש בתוכנה למרפאה. בשבוע שעבר הוצגה מערכת האבחון בפני צוות מרפאת ילדים ונוער והודגמו יתרונות השימוש במערכת זו לעומת מערכות אבחון אחרות הקיימות בארץ.

כיצד מסייעת מערכת ה-BRC במתן אבחנה של הפרעת קשב וריכוז וליקויי למידה?
ה-BRC היא סדרת מבחנים המועברת באמצעות מערכת ממוחשבת קלה לשימוש ואוטומטית לחלוטין, המשקפת פרופיל אינדיווידואלי של היכולות המוחיות של הנבדק. זאת במטרה להרחיב את הידע שבידי אנשי המקצוע (נוירולוגים, רופאי ילדים, פסיכולוגים חינוכיים), ולתמוך בקבלת החלטות לגבי אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז ובליקויי למידה. נתוני הנבדקים מושווים למאגר הנתונים הבינלאומי הראשון בעולם, תוך התאמה לקבוצת הגיל, המין ושנות הלימוד. קבוצה של כ-40 מדענים בעלי שם בין-לאומי גובשה לצורך הסכמה לגבי בטריית המבחנים המשמשת את BRC. התוצאה היא שירות כולל עם מהימנות ותקפות מוכחים.

מהי התרומה הייחודית של מערכת ה-BRC באבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
סדרת המבחנים במערכת ה-BRC מספקת את המדד המהימן והמדויק ביותר כיום לאבחון ADHD, ומזהה כ- 83% מכלל המקרים. דוח ה-BRC מספק פרופיל אישי של מדדים המושווים לקבוצת ביקורת תואמת, כאשר התוצאות מראות את הליקויים הנוירו-פסיכולוגים והפסיכו-פיזיולוגים המאפיינים את הפרעת הקשב והריכוז. המערכת מספקת תמיכה רחבה ומשמעותית בקבלת ההחלטות לגבי האבחון והטיפול בהפרעה, וכן הערכה אובייקטיבית של יעילות והתקדמות הטיפול.למערכת ה-BRC יש יתרונות רבים על פני שאר מערכות האבחון הקיימות כיום בשוק לאבחון ליקויי למידה, כיצד הם באים לידי ביטוי?
האבחון המסורתי הנשען ברובו על תהליכים של חיבור וחיסור, הבנת הנקרא ואינטליגנציה, נכשל בהרבה מקרים באיתור ילדים ומתבגרים עם ליקויי למידה. דבר זה נכון במיוחד לגבי ילדים בעלי יכולות תפקוד גבוהות. אבחון מדויק יותר יכול להתבצע על ידי שימוש במדדים נוירו-פסיכולוגיים אשר מאפשרים מדידה בעלת רגישות גבוהה במיוחד ליכולות וקשיים קוגניטיביים. האבחון באמצעות מערכת ה-BRC מתגבר על בעיות האבחון הפסיכומטרי, על ידי בדיקת טווח רחב של יכולות קוגניטיביות הכוללות קואורדינציה מוטורית, שפה, הערכת זמן, קידוד וארגון מידע, מהירות עיבוד מידע, קשב, זיכרון עבודה פעיל, למידה וויסות עצמי. הפרופילים הקוגניטיביים שהמערכת מספקת משפרים את איכות ההתערבות הטיפולית בכך שמספקים בסיס מוצק להערכה וניבוי של הישגים אקדמאיים בהווה ובעתיד, דבר המסייע לצורך בניית אסטרטגיות חינוכיות ממוקדות עבור ילדים עם קשיי למידה.

כיצד מתבצע האבחון בפועל?
המערכת מופעלת באמצעות מסך המגע האמין והקל לשימוש של IBM. האבחון נמשך כ-50 דקות ומספק דוח מקיף ומפורט על היכולות של הנבדק. התוכנה מאד ידידותית למשתמש ומעודדת שיתוף פעולה מצד הנבדק.איזה נתונים נוספים חשוב לדעת על חברת ה- Brain Resource?
חברת ה- Brain Resource שותפתה העסקית של IBM, מספקת הערכות רחבות היקף של תפקודי המוח והגוף. החברה הקימה את מאגר הנתונים הבינלאומי הסטנדרטי הראשון בעולם. מסד הנתונים חסר תקדים בגודלו וכולל בין היתר: היסטוריה אישית, מבחנים נוירו-פסיכולוגים, תפקודים חשמליים של המוח, מבנה המוח וגנטיקה. למערכת ה-BRC שימושים נוספים פרט למתן מידע המסייע לאבחונים: בדיקת יעילותן של תרופות, איתור מוקדם של ירידה בתפקוד הקוגניטיבי כתוצאה מפגיעה מוחית ואלצהיימר, מעקב אחר ביצועים קוגניטיביים לאורך זמן וכן לצורך מיון וגיוס עובדים. לאחרונה נמסר כי ה- FDA (הסוכנות האמריקאית למזון ותרופות) מגלה עניין בבחינת השימוש באבחון הממוחשב של BRC לצורך בדיקת תרופות חדשות לפני אישורן לשימוש בארה"ב.
 

  מכון בקשר  ת.ד. 8795, קריית שמונה  טל. 04-6959208 נייד: 050-5761651   E-mail: michael@bekesher.com      www.bekesher.com

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים